by keyword

Mini PB&J Cups + 4 Things You Didn't Know About Milk

Mini PB&J Cups + 4 Things You Didn't Know about Milk from weelicious.com

I grew up drinking milk with every meal. In fact, I used to hold milk drinking contests in our school cafeteria putting back as many as 9 pints at a time (5th grade humble brag :) If I don’t have at least three types of milk (whole, skim and cream) in our fridge at all times, someone is going to end up not having their variety of choice. Today it's all about Mini PB&J Cups + 4 things you didn't know about milk!

Mini PB&J Cups + 4 Things You Didn't Know about Milk from weelicious.com

Fact #1: You may think cookies are the obvious pairing with a tall glass of milk, but in fact, there’s some science behind why milk works so well with such a wide variety of other food. For example, the casein in milk binds with the capsaicin oil in chilies, washing it away and making milk a perfect partner to all sorts of spicy dishes. Have you ever bitten into a chili that sets your mouth on fire and someone advises you to “drink milk!” to cool your palate down?

Fact #2: At an average of just 25 cents a glass, milk is one of the most affordable ways to give your kids nutritious protein. Penny for penny, other sources like fish or beef can’t compare.

Fact #3: It’s stressful when you feel like your kids are falling short on the nutrients they need. Milk is a nutritional powerhouse offering calcium, vitamin A and D as well as potassium.

Fact #4: Milk is one of the safest foods you can offer your family. All varieties of milk whether regular or organic, flavored or white are minimally processed, often delivered locally and since the pasteurization process is a simple one, make it safe to drink. Having peace of mind when you’re feeding your family is always key!

Mini PB&J Cups + 4 Things You Didn't Know about Milk from weelicious.com

When it comes to pairing a cold glass of milk with food nothing makes me more nostalgic than with peanut butter and jelly. These Mini PB&J Cups are a simple treat to prepare with your kids and only use a few key ingredients. You can also use any flavor of jelly, jam or preserves or even switch up the nut butter to make them your own. Serve with your favorite type of milk and you’ve got a real recipe for happiness.

comment on this post

Mini PB&J Cups + 4 Things You Didn't Know About Milk (makes 15 cups )

Prep Time: 10 mins Cook Time: 2 mins

egg free

Ingredients

  • 15 phyllo dough cups (found in the frozen aisle of your local grocery)
  • 1/3 cup peanut or other nut butter
  • 3 tablespoons fruit preserves

Preparation

1. Thaw the phyllo shells at room temperature for 10 minutes.

2. Fill each phyllo shell with 1 teaspoon of peanut butter and 1/2 teaspoon of preserves.

Make N' Share!
Post a picture of any Weelicious recipe you make on Instagram - I wanna see them! Just tag @weelicious
Hi, I’m Catherine. Mama of three. A Kentucky girl living in California. Here’s what I know: all kids can be great eaters and mealtime must be easy. My passion is creating simple, healthy recipes that can be enjoyed by the whole family.

leave a comment

141 comments

  • Jennifer S

    I love a glass of milk to \"wash down\" so many different dishes. My kids have always loved milk too.

    leave a comment

  • Sonia D

    Got Milk?

    leave a comment

  • Suzanne

    Adorable idea!

    leave a comment

  • Amy Hegwood

    #2 surprised me. I guess it's true though that although milk seems expensive compared to meat it really is not

    leave a comment

  • Lynn

    Milk is great with spicy Cajun food. I had no idea how nutritious it is to boot! Sweetness. Shoot now I am craving a glass. Can't wait to make the peanut butter cups with my 3 year old. She loves to help in the kitchen. What temperature do I bake them at?

    leave a comment

    • McCord

      The phyllo dough cups are already baked and just need to be thawed!

      leave a comment

  • Katie F.

    Fact #4 surprised me the most!

    leave a comment

  • Kat

    Hi,

    These are a great idea. Are the cups ready to serve when they thaw or do you bake them a bit? Do you have any tricks for filling then neatly?

    leave a comment

    • McCord

      The cups are ready to serve as soon as they thaw! I just used a small spoon to fill the cups!

      leave a comment

  • Elisheva Dorfman

    Never calculated how adorable it actually is!

    leave a comment

    • Elisheva Dorfman

      Meant affordable!

      leave a comment

  • Deb S

    I was surprised by how inexpensive milk really is . . . we go through 3 gallons a week!

    leave a comment

  • Maryanne W.

    #2 surprised me the most.....that it's so affordable!

    leave a comment

  • Jean

    #2 was most surprising.

    leave a comment

  • Kristin

    can't wait to try these, I think my kids will love them!!

    leave a comment

  • Betty W

    It was a toss up between 1 & 4 but #4 was the one that surprised me the most. So #4 wins out.

    leave a comment

  • Hadley

    I never did the math and was surprised that one glass amounts to only about 25 cents (fact #2). Couldn't and wouldn't want my family to live without our beloved milk!

    leave a comment

  • Jamie K.

    I wasn't surprised by any of the 4 statements. My hubby is from WI so we are big milk drinkers!

    leave a comment

  • Jennifer H

    Can't tell you how this reassures me, my son is SUCH a picky eater!

    leave a comment

  • Jaymee Houser

    #4 was surprising

    leave a comment

  • Ciara Locklear

    #2 surprised me

    leave a comment

  • Shashi

    None of them surprised me as we grew up drinking milk.. but the recent articles about how cow's milk is not required for humans, giving up dairy etc. is really confusing :(

    leave a comment

    • Rubydog

      Of course milk isn't required for humans, neither are bell peppers, or eggs, for ex. But that doesn't mean those things are not good for us!!

      leave a comment

  • Holly

    We are big milk drinkers in my house. We love our dairy

    leave a comment

  • Holly

    shared on pinterest

    leave a comment

  • Rebecca

    #4 surprised me the most! I can't wait to try these with my 5 1/2 year old when she gets home from school! Thanks so much!

    BTW, I purchased your Weelicious Lunches (to go along with the 20 copies of Weelicious One Family One Meal book that I gave to family and friends a couple of Christmases ago) and I LOVE it! I cannot wait to try every single idea in there! Thank you!!!

    leave a comment

  • Holly

    shared on FB

    leave a comment

  • Jennifer W.

    #1 surprised me.

    leave a comment

  • Staci

    #4 surprised me the most

    leave a comment

  • Rubydog

    The tip about cost surprises me the most. Makes me feel better about spending what seems like a lot for a gallon of it. I love milk!!

    leave a comment

  • Lindsay

    I really hadn't thought about milk being minimally processed and local. Of course, it makes total sense, but I guess the milk label isn't something I scour -- for good reason!

    leave a comment

  • Patty B.

    #2! Thanks for doing this - I feel like milk (espeically cow's) gets a bad wrap these days, so I loved reading these great facts..

    leave a comment

  • Sharon White

    I think milk is great.

    leave a comment

  • Vickie

    I am really surprised that milk is more economical than I thought. My family drinks milk everday and they love my homemade ice cream made, of course, with milk!

    leave a comment

  • Monet

    I like the tip on the casein in the milk! Always a good thing to remember when your mouth is on fire from some hot sauce.

    leave a comment

  • Emily

    Fact #2 surprised me the most! I didn't realize that it only costs 25 cents a glass!

    leave a comment

  • Heather

    I think the one thing I never really think about is the minimal processing and how it's often local. We love milk in our house and have been thinking about getting local milk deliveries to help further support local dairies.

    leave a comment

  • Laura C

    #2. We are a big milk-drinking family. It seems milk is a large part of our budget; interesting to learn about the affordability of milk!

    leave a comment

  • Anna

    Fact #2. 25 cents a glass is pretty good! No wonder my mom always pushed it on me as a kid

    leave a comment

  • Nancy K.

    Number 1 surprised me the most:

    \"For example, the casein in milk binds with the capsaicin oil in chilies, washing it away and making milk a perfect partner to all sorts of spicy dishes.\"

    Good to know why that works, after all these years!

    leave a comment

  • Nancy K.

    Pinning right now!

    leave a comment

  • Jodi Z

    As I was reading the mini PB&J cups recipe my son announced that we are down to one gallon of milk. We drink a gallon a day with four boys and a daddy who loves milk.

    leave a comment

  • Andrea James

    My kids are huge milk drinkers, thanks for this recipe!

    leave a comment

  • Amber Aragon

    The safety and local fact surprised me the most

    leave a comment

  • Bdel

    Truth be told. Not ALL milk varieties are the safest. For example, milk from grain fed cows is actually very inflammatory amongst other things and can do more harm than good to growing bodies (or any body). I agree that children should intake milk. But saying that \"all varieties of milk are safe to drink\" is quite a bold statement and instead educating about different milk options may be more empowering as people may then feel equipped to take control of what sort of milk they intake because it does matter. Otherwise, the peanut butter cups sound amazing and I always appriciate your creativity!! Blessings.

    leave a comment

    • Shana

      I would love some actual scientific evidence to back this up. Otherwise, I consider it fear mongering.

      leave a comment

  • Barbara Muller

    Fact #2 was a surprise. I did not know that milk averaged 25 cents a glass.

    leave a comment

  • Gail P

    #2! I had never really thought about it like that!

    leave a comment

  • Vanessa

    fact # 1 was very interesting

    leave a comment

  • Evie

    My son says he wants to drink all the milk in the whole market!!!

    leave a comment

  • Katy

    Fact #4 surprised me, I didn't realize it was so local.

    leave a comment

  • Michelle

    Fact 2 most surprised me. But I'm assuming that's not the price per serving for organic milk.

    leave a comment

  • Amber Bond

    25 cents a glass...surprising! I never did the math!

    leave a comment

  • Rita

    Fact 4 surprised me - I love that it's more local than we realize.

    leave a comment

  • Deb

    yum. it does a body good.

    leave a comment

  • Kristen

    Fact #2.!

    leave a comment

  • Emily

    Fact number 1 suprised me the most!

    leave a comment

  • Lauren

    Fact #2 surprises me. We drink a ton of milk and at times it seems it would be cheaper to just have a cow but if 25 cents is correct I might be wrong

    leave a comment

  • Donelle

    Fact 4....
    My son drinks milk and orange juice concoction and it is hilarious when he orders it when we eat out. Server's face expressions...haha!

    leave a comment

  • Maggie

    We love organic milk!!!!

    leave a comment

  • Elizabeth S

    We love milk! Me and my son each go through about a gallon a week!

    leave a comment

  • Cheryl

    Fact #4. Why am I trying to wean the toddlers for milk when it's so good for them? Bring it on!

    leave a comment

  • Cheryl

    shared on googleplus

    leave a comment

  • Cheryl

    Shared on FB

    leave a comment

  • BellTag

    Fact #4 as my daughter only drinks chocolate milk and I used to feel bad but then I realized that I did the same my whole childhood at school for lunch and I turned out fine and this reinforces my decision as any milk is better than none! Thanks :-)

    leave a comment

  • Celeste O

    These look delicious. I love peanut butter and especially with some milk.

    leave a comment

  • Laura

    None of the comments were surprising. All great reasons!

    leave a comment

  • Bryn

    We are a three milk house too

    leave a comment

  • Jeannie

    These points are very interesting. Especially #4. I always heard milk was very processed. I still love milk.
    My granddaughters would love the Mini PB&J Cups! Have to make those with them!!!

    leave a comment

  • NicoleV

    Fact number 4 was a good reminder!

    leave a comment

  • Julie R

    I didn't know milk was so full of protein. This is all the more reason to encourage my daughter to drink it!

    leave a comment

  • Stacy

    I always wondered why people offered milk with spicy foods, good to know!

    leave a comment

  • Elisa

    Milk and spicy foods...now I understand the pairing

    leave a comment

  • Sofia Kaouny

    Fact 2 was suprisingly to me. I didn't know a glass of milk is so cheap. Maybe because I buy organic

    leave a comment

  • Crystal B

    I didn't know milk had so many vitamins. I knew it had D and calcium, but not the others.

    leave a comment

  • Tanna Smith

    We never run out of milk at our house. If it's low someone has to make a special trip just to get more!

    leave a comment

  • Lea

    Fact #4 was the one for me! All 4 facts were excellent reminders!

    leave a comment

  • Brooke Amaden

    #4 I always thought organic was a must with milk.

    leave a comment

  • Marcia

    My family loves milk products such as cheese and yogurt even more than milk itself

    leave a comment

  • Amy G

    So excited my youngest will drink plain milk without added sugar! First child will only drink chocolate.

    leave a comment

  • Carla

    I always suffer with spicy food, but I go to water to fix it, I'll go for milk now ;)

    leave a comment

  • Geri

    THE ONE INFORMATIVE INFORMATION WAS AGAIN ABOUT HOW MILK HELPS WHEN EATING HOT FOODS. I NEVER DRINK MILK FOR THIS REASON BUT WILL TRY IT NEXT TIME. MILK IS VERY
    NUTRITIOUS FOR YOU.

    leave a comment

  • Carrie

    Fact #2 - I never broke it down to realize how inexpensive a glass of milk would be! We love milk in my house and drink it every morning and most nights!

    leave a comment

  • Chrissy Tirpack

    I felt much better about giving my kids milk after reading these tips, especially the last one.

    leave a comment

  • Irene

    Surprised at the price per glass. Never thought of it that way....

    leave a comment

  • Kristine Lewis

    Price per cup was interesting!

    leave a comment

  • Lynn

    Jalapeños and milk--- the perfect pairing!!!!

    leave a comment

  • Carolyn Moore

    Fact #2 - never thought of it that way!

    leave a comment

  • Liwen

    Fact #4!

    leave a comment

  • Prya

    Fact #4, I keep reading about how much processing is done, the chemicals being added to extend shelf life are a concern to me. But a bigger picture of not having a nutritious food makes Milk of any sorts a great resource of nutrition.

    leave a comment

  • Katy Brodbeck

    WOW! #2. I just can't believe milk is that much per glass/serving. #2 really surprised me. I never gave it much thought before.

    leave a comment

  • Callie Flack

    #2 b/c I feel like the price of milk just keeps going up and up so it's nice to know it is still a good price per cup in comparrison

    leave a comment

  • Joanne

    I'm surprised at #2. I didn't realize that milk costs so little per serving! Interesting!

    leave a comment

  • Amanda R.

    I am conflicted about all of the dairy versus non-dairy (i.e. vegan) information available. It is confusing to know who funds and promotes these articles and studies. Because I am on the fence, we consume a combination of cow's milk and nut milk. We do eat cow's milk cheeses and yogurts. What are your thoughts on this Catherine?

    leave a comment

    • Jennifer

      I'm with you Amanda. I am curious to hear what she has to say. I know she uses coconut and almond milks as well... That's a whole lot of milks to have on hand!

      leave a comment

    • McCord

      We eat and drink a wide variety of foods in our home! The most important thing for me is balance and moderation!

      leave a comment

  • Cindy T

    I love milk! We recently switched back to whole milk and I'm in heaven. Cookies, here I come...

    leave a comment

  • Rebecca

    Fact #2 surprised me. The cost of organic milk seems to high to me, I always assumed milk was expensive. I have been corrected! :o)

    leave a comment

  • Samantha G

    I love milk with almond butter! It's delicious and a healthy way to add protein to my diet.

    leave a comment

  • Samantha G

    Shared on Facebook

    leave a comment

  • Samantha G

    #2. Although I've recently read a bit on raw milk. If you could do some kind of post about raw milk I'd love to read it!

    leave a comment

  • Amy McCullough

    Fact #2 surprised me, I knew how nutritional milk was but I didn't realize it was so cheap compared to other nutritional foods.

    leave a comment

  • Gina

    Awesome recipe!! My 4 year son drinks milk like crazy!

    leave a comment

  • Katie

    Fun fact #2 surprised me! I had no idea how affordable milk is when you break it down per glass.

    leave a comment

  • Jessica

    #2.. I would have thought milk cost more with how much I'm buying every week for my two little ones!

    leave a comment

  • Ashley C

    I think my kids will love these PB&J cups! Thanks!

    leave a comment

  • Dimple

    Fact #4. I didn't realize there is very little processing. I am looking forward to using these pbnj cups for kiddy appetizers!

    leave a comment